Komunikat nr 11/2025/2026 Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej z dnia 14 kwietnia 2025 roku w sprawie ustalenia obowiązkowego tematu pracy plastycznej do teczki i portfolio cyfrowego dla kandydatów na kierunek Grafika prowadzony w formie stacjonarnych studiów magisterskich
rekrutacja na rok akademicki 2025/2026
Na podstawie pkt. I.1.b)v) Rozdziału siódmego Regulaminu zasad i kryteriów przyjęć na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na rok akademicki 2025/2026, ustala się temat pracy plastycznej do teczki i portfolio cyfrowego dla kandydatów na kierunek Grafika prowadzony w formie stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich:
DZIEŃ – NOC
Graficzna interpretacja tytułowej frazy na dwóch pionowo zorientowanych arkuszach formatu A3.
Zadanie polega na subiektywnej interpretacji pojęć i zjawisk związanych dniem i nocą. Można w niej odnieść się do cykliczności tego zjawiska. Należy tego dokonać wyłącznie przy użyciu obrazów, znaków, symboli – bez użycia tekstów, tytułów, itp..
Na każdej z części dyptyku należy powtórzyć ten sam, stały element kompozycyjny. Miejsce zakomponowania elementu powinno być niezmienne na obydwu formatach A3. Zmienna zaś ma być przestrzeń otaczająca dany element dyptyku, stanowiąca dla niego kontekst. Prace powinny przedstawiać zmianę zjawisk, przedmiotów, wydarzeń itp.. Całość powinna prowokować do ciekawego spojrzenia na rzeczywistość. Praca może mieć wydźwięk humorystyczny lub poważny.
Prace powinny być połączone ze sobą wzdłuż dłuższej krawędzi tak, by stanowiły jeden panoramiczny format, ale umożliwiały złożenie pracy do formatu A3. Poszczególne części dyptyku trzymają się jednak swojego formatu i nie przechodzą pomiędzy sobą.
Na pracy nie należy umieszczać tytułowej frazy.
- kolorystyka: czerń i biel (wyklucza się używania skali szarości i koloru).
- technika: tempera, akryl, tusz, cienkopis, marker, flamaster, piórko (wyklucza się używania ołówka, węgla rysunkowego, pasteli i innych „walorowych” technik rysunkowych).
- papier: biały, minimum o gramaturze 180 g/m2
- W realizacji zadania nie ma możliwości cytowania materiałów fotograficznych i reprodukcji.
W ocenie pracy w równym stopniu będą brane pod uwagę następujące aspekty:
- pomysł,
- kompozycja poszczególnych formatów oraz kompozycja połączonego dyptyku,
- walory plastyczne dzieła.