Komunikat nr 9/2025/2026 Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z dnia 24 marca 2025 roku w sprawie ustalenia obowiązkowego tematu zadania projektowego do portfolio cyfrowego dla kandydatów na kierunek Projektowanie produktu, przestrzeni, przekazu studia pierwszego stopnia
rekrutacja na rok akademicki 2025/2026
Na podstawie pkt. I.3.1a) Rozdziału dziesiątego Regulaminu zasad i kryteriów przyjęć na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na rok akademicki 2025/2026, ustala się temat projektowy do portfolio cyfrowego dla kandydatów na stacjonarne studia pierwszego stopnia na kierunek Projektowanie produktu, przestrzeni, przekazu:
Temat: „Środowisko”
Projektowanie jest sztuką rozwiązywania problemów. Procesy projektowe nie zachodzą jedynie w głowach projektantów, ale zaczynają się od obserwacji, badań i wywiadów, prowadzących do zdefiniowania problemu projektowego.
W ramach zadania projektowego do portfolio cyfrowego, zrealizuj projekt odpowiadający na potrzeby „Środowiska”. Interpretacja tego hasła jest dowolna i może uwzględniać jego wieloznaczność.
Słownik języka polskiego PWN:
środowisko
- «grupa ludzi żyjących lub pracujących w podobnych warunkach»
- «ogół elementów otoczenia»
- «zespół czynników chemicznych, biologicznych i fizycznych umożliwiający zachodzenie jakichś reakcji»
Zacznij od obserwacji, zdefiniuj problem i dokonaj jego analizy. Następnie zaproponuj rozwiązanie projektowe mieszczące się w obszarze projektowania produktu, usług lub komunikacji wizualnej.
Swoją propozycję projektową przedstaw w formie 1-2 poziomych plansz zawierających:
- zdefiniowanie problemu projektowego, odnoszące się do wyników obserwacji. Wyniki te mogą być przedstawione fotograficznie, rysunkowo, liczbowo oraz w formie zwięzłego tekstu.;
- określenie kontekstu projektowego jakiemu dedykowane jest rozwiązanie;
- koncepcję rozwiązania projektowego, przedstawionego w postaci rysunków, zdjęć makiet lub wizualizacji oraz opisów, uwzględniając zasadę budowy, istotne szczegóły konstrukcyjne, skalę, wybór materiałów itp.
Sposób wykonania plansz dowolny. Mogą być wykonane w całości manualnie (rysowanie odręczne, wyklejanie zdjęć) i sfotografowane lub zeskanowane lub złożone w programie graficznym. Należy zwrócić uwagę na klarowność, zwięzłość i staranność wykonania prezentacji. Preferowane są krótsze opisy na rzecz przedstawienia graficznego.